آمریکا اسلام نکات مثبت

قرآن، کتاب جدید مورد علاقه آمریکایی ها برای درک مقاومت فلسطین

اخیراً در فضای مجازی بسیار مشاهده می شود که آمریکایی ها با خواندن قرآن، به دنبال بررسی دلایل مقاومت مردم فلسطین هستند. آن ها برای بررسی و درک مقاومت فلسطین به مطالعه قرآن روی آوردند. خوانندگان قرآن، مضامینی را در آن پیدا می‌کنند که با ارزش‌های آنها همخوانی دارد، پس به دنبال «افزایش همدلی» با دینی هستند که مدت‌ها در غرب مورد اهانت قرار گرفته است.
قرآن، کتاب جدید مورد علاقه آمریکایی ها برای درک مقاومت فلسطین
3.8 (75%) 8 votes
گاردین درباره موج قرآن خوانی در آمریکا می نویسد، مگان بی رایس عاشق کتاب خواندن است. او پیش تر، یک باشگاه رمان عاشقانه را در پلتفرم پیام‌رسانی Discord راه‌اندازی کرده و در TikTok نیز بررسی و نقد کتاب ها را پست می‌کند. رایس که 34 سال داشته و در شیکاگو زندگی می کند، ماه گذشته از حساب های رسانه های اجتماعی خود برای صحبت در مورد بحران انسانی در غزه استفاده کرد. او در مصاحبه‌ای گفت: “می‌خواستم در مورد ایمان مردم فلسطین صحبت کنم که چقدر این ایمان قوی است، و حتی وقتی همه چیز از آنها سلب شده، آن‌ها هنوز هم چیزی پیدا می‌کنند که بخاطرش شکر خدا را در اولویت قرار دهند”. برخی از دنبال کنندگان مسلمان حساب کاربری او به وی پیشنهاد کردند ممکن است خواندن قرآن، متن اصلی دین اسلام، برای آشنایی بیشتر در مورد این ایمان به او کمک کند. بنابراین رایس، که تربیت مذهبی ندارد، «باشگاه کتاب ادیان جهانی» را در Discord راه اندازی کرد، جایی که افراد با هر پیشینه ای می توانستند در کنار او به مطالعه قرآن بپردازند.
رایس در پخش زنده باشگاه کتاب قرآن
هرچه رایس بیشتر می خواند، محتوای متن قرآن را با سیستم اعتقادی اصلی خودش همسو می یافت. او قرآن را ضد مصرف گرایی، ستم ستیز و حامی زنان یافت. رایس در عرض یک ماه، شهادتین را خواند، با حجاب ظاهر گردیده و مسلمان شد.
رایس تنها شخصی نیست که می خواهد قرآن را درک کند. در TikTok، جوانان به خواندن قرآن روی آورده اند تا دینی را که مدت‌ها توسط رسانه‌های غربی مورد تحقیر قرار گرفته است، درک کنند و با بسیاری از مسلمانان غزه ابراز همبستگی نمایند. ویدیوهایی که با هشتگ قرآن بوک کلاب (quranbookclub) – که 1.9 میلیون بازدید دارد – کاربرانی را نشان می دهد که قرآن تازه خریداری شده خود را بالا نگه داشته و آیات آن را برای اولین بار می خوانند. کاربرانی دیگر نسخه های رایگان را به صورت آنلاین پیدا می کنند، یا به خواندن آیات در حین رانندگی به سمت محل کار گوش می دهند. همه افرادی که قرآن را در TikTok می خوانند زن نیستند، اما علاقه زنان در فضای  #BookTok پررنگ تر شده، جامعه ای فرعی که اکثر کاربران زن در آن جمع می شوند تا درباره کتاب ها بحث کنند.
زارینا گروال دانشیار دانشگاه ییل که روی کتابی درباره قرآن و بردباری مذهبی در فرهنگ آمریکایی کار می کند، اذعان داشته که این سطح از علاقه که در TikTok مشاهده می شود، کاملاً بی سابقه نبوده است.
پس از 11 سپتامبر، قرآن به یکی از پرفروش‌ترین‌ها تبدیل شد، اگرچه در آن زمان بسیاری از آمریکایی‌ها آن را خریداری کردند تا تعصب‌هایی را که درباره اسلام دینی ذاتاً خشونت‌آمیز داشتند، تأیید کنند. گروال گفت: “تفاوت این است که در این لحظه، مردم برای درک حمله 7 اکتبر توسط حماس به قرآن روی نمی آورند. آنها به قرآن روی می آورند تا مقاومت، ایمان، قدرت اخلاقی و شخصیت باورنکردنی را که در فلسطینیان مسلمان می بینند، درک کنند.”
در ادامه بخوانید  خشم شبکه سعودی از استقبال جهانی از سرود سلام فرمانده
این چیزی است که نفرتاری مون، 35 ساله اهل تامپا، فلوریدا را وادار کرد تا قرآن همسرش را بردارد. مون خود را یک فرد روحانی می دانست نه مذهبی و شوهرش را مسلمانی غیر اهل عمل توصیف می کرد. او گفت: «می‌خواستم ببینم چه چیزی باعث می‌شود مردم وقتی چشم در چشم مرگ می‌دوزند، خدا را صدا بزنند، دیدن چندین قسمت از قرآن، پشت سر هم در من طنین انداز شد و من شروع به داشتن چنین وابستگی عاطفی به آن کردم «.
به همین دلیل، مون تصمیم گرفت که با خواندن شهادتین به یک مسلمان بازگشته تبدیل شود (اصطلاحی که برخی مسلمانان برای پیوستن مجدد به دین، توسط فردی که تنها اسماً مسلمان بوده، به کار می برند).
او می گوید: “نمی‌توانم آن را توضیح دهم، اما با خواندن قرآن آرامش حاصل می‌شود، احساس سبکی می‌کنم، مثل اینکه به چیزی برگشتم که همیشه آنجا منتظر بازگشتم بود”.
نفرتاری مون، 35 ساله اهل تامپا، فلوریدا
میشا یوسف، نویسنده و مجری پادکست پاکستانی آمریکایی که به مطالعه تفاسیر مترقی قرآن می پردازد، از سال 2020 مجموعه اینستاگرامی باشگاه قرآن خود را برگزار کرده است. او می گوید موضوعات خاصی در متن قرآن، با ارزش های جوانان و آمریکایی های دارای تمایلات چپ گرایانه، همسو هستند.
یوسف گفت: “قرآن مملو از استعاره های طبیعت است و شما را تشویق می کند که یک محیط بان باشید. همچنین قرآن نگرش ضد مصرف‌گرایی دارد، این حس که همه ما مباشر زمین هستیم و نباید با دنیا یا همنوعان خود رابطه استثماری برقرار کنیم”.
میشا یوسف، نویسنده و مجری پادکست پاکستانی
در قرآن، زن و مرد در نزد خداوند برابرند و رایس و دیگر نوکیشان تیک تاک می گویند که تفسیرهایشان از متن، پشتوانه اصول فمینیستی آنهاست. همچنین علاوه بر توضیحات علمی برای خلقت، آیاتی در قرآن وجود دارد که انفجار بزرگ و سایر نظریه ها را پوشش می دهد.
رایس می گوید: “معمولاً ما بسیار به مبارزه جامعه مذهبی با علم عادت کرده ایم”. اکنون می بینم که دینی علم را پذیرفته و از متون مقدس خود برای حمایت از آن استفاده می کند”.
سیلویا چان مالک پس از 11 سپتامبر در بحبوحه افزایش جنایات ناشی از نفرت علیه مسلمانان و زبان بیگانه هراسی که در رسانه ها استفاده می شد، در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کرد. او گفت: «من بسیار علاقه مند بودم که چه اتفاقی می افتاد و آن را با تاریخ آمریکایی-ژاپنی ها پس از پرل هاربر مقایسه کردم. من خودم شروع به بررسی این موضوع کردم و با مسلمانان واقعی ملاقات کردم، و وقتی مطالعاتم را درباره اسلام انجام دادم ناراحت شدم”. در طول این مطالعات، چان مالک به اسلام گروید. او اکنون دانشیار دانشگاه راتگرز است که تحقیقاتش بر تاریخ اسلام و اسلام هراسی در ایالات متحده متمرکز است. او گفت: “من تجربه بسیار مشابهی با آنچه اکنون در TikTok اتفاق می افتد، داشتم”. در آن زمان، من متعجب بودم که چرا افرادی که با آن‌ها آشنا شدم و مسلمان بودند، با آنچه در اخبار می شنیدم کاملاً تفاوت داشتند. من هرگز چنین گسست گسترده ای بین ادراک عمومی و حقیقت را تجربه نکرده بودم”.
گروال، استاد دانشگاه ییل، معتقد است که مردم اغلب شروع به خواندن متون قرآن می کنند، به این امید که از جهان بینی خود حمایت کنند. او گفت: “همانطور که افراد نژادپرست به دنبال آیاتی برای تأیید تعصبات نژادی خود هستند، افراد چپ نیز به دنبال این کتاب هستند تا پیام های مترقی را تأیید کنند”. هر کتاب مقدسی پیچیده است و نیاز به مطالعه چندین تفسیر دارد” و کاربران TikTok به دنبال آنچه که امیدوارند درک کنند، به خواندن قرآن روی می آورند”.
رایس گفت که در سایه 11 سپتامبر بزرگ شده، اسلام هراسی و تبعیضی که مسلمانان آمریکایی را هدف قرار می داد، رد می کند. او می گوید: «به عنوان یک زن سیاه‌پوست، من عادت کرده ام که دولت آمریکا کلیشه‌های منفی را منتشر کند که به ایجاد برداشت‌های نادرستی درباره من(سیاه پوستان) برای افراد خارج از جامعه ام منجر شود. اما من هرگز کلیشه هایی را که در مورد جامعه مسلمانان پس از 11 سپتامبر منتشر شد، باور نکردم، و زمانی که شروع به خواندن قرآن کردم، متوجه شدم که به نوعی آن باورهای غلط را درونی کرده ام، زیرا معتقد بودم که اسلام مذهبی بسیار سخت و سخت گیر است”. خواندن قرآن به عنوان راهی برای رایس در ابراز همدردی با فلسطینی های گرفتار در غزه آغاز شد. اکنون، این به عنصر اصلی زندگی او تبدیل شده است. او اظهار داشت: “من می‌گویم که مهم نیست پیشینه مذهبی شما چیست. شما می توانید با یادگیری نقاط مشترک با هر فرد، که شامل ایمان وی نیز می شود، همدلی خود را با افراد افزایش دهید.”

منبع: گاردین

 ۲۰۲۵ اولین و تنها سایت تخصصی حقایق فیلتر شده جهان
راستی! برای دريافت مطالب جديد در کانال ایتای خارج بدون فيلتر عضو شويد.
کانال ایتا ادمین در ایتا

اطلاع از
avatar
wpDiscuz

سبد خرید شما

تمام دسته بندی ها