آمریکا ایران بدون سانسور گرانی

هزینه زندگی در آمریکا: قضاوت کنید زندگی در ایران راحتر است یا آمریکا ؟

هزینه زندگی در آمریکا: قضاوت کنید زندگی در ایران راحتر است یا آمریکا ؟
3.7 (73.57%) 28 votes

هزینه زندگی در آمریکا
 قیمت بالای محصول طبیعی در آمریکا

پرتقال پوست کنده شده در جعبه پلاستیکی. کیلویی ۱۲ دلار (۵۰،۰۰۰ تومان) 
کامنت این خانم: “کاش طبیعت یک جلدی به جای پلاستیک برای این میوه ها درست میکرد “

 

بله درست است این فقط نمونه ای از برخی هزینه های سنگین در آمریکا است و البته می پذیریم که همه کالا ها اینچنین نیستند. اما در یک نگاه جامع و مستند باید نسبت هزینه ها و درآمدهای کشورها را با هم ملاحظه کرد تا قضاوت صحیحی از سطح زندگی در آنها داشت.

 یکبار برای همیشه تکلیف درآمد در آمریکا را مشخص کنید!

بعد از انتشار تصویر قیمت پرتقال (مثلا طبیعی) در آمریکا، رفقای زیادی با ما تماس گرفتند و به طور کاملا منطقی درخواست داشتند که ما  آمار دقیق متوسط درآمد در آمریکا و اروپا و استرالیا و ایران را یکبار کامل منتشر کنیم تا بعد از آن دقیقا معلوم شود هزینه زندگی در  امریکا کمتر است یا ایران و دوستانی هم که قصد اقامت در خارج دارند نیز با واقعیت آنجا دقیق آشنا شوند.
در ادامه بخوانید  هزینه زندگی در نیویورک:روزی ۳ ساعت پیاده می روم،با اینکه کار دارم ولی پول مترو را ندارم
پس کمی صبر کنید تا خودتان به راحتی قضاوت کنید زندگی در ایران راحتر است یا آمریکا؟

 متوسط درآمد خانوار در آمریکا، انگلیس، استرالیا و ایران:

ما برای بررسی درآمدهای هر کشور به جای رجوع به مشاهدات مسافرین یا مهاجرین تحصیلی و غیر تحصیلی؛ به آمارهای منتشر شده در هر کشور مراجعه کردیم. و این بهترین راه برای یک بررسی علمی می باشد و الا همانطور که دانشگاه هاروارد در کلیپی منتشر کرده است، به عنوان نمونه یک درصد مردم آمریکا (که خودش 3 میلیون نفر خواهد شد) درآمدی دارند که اگر آن را معیار قرار دهید باید آنجا را بهترین کشور از نظر سطح درآمد بدانیم. در صورتیکه این یک روش کاریکاتوری خواهد بود و هرگز نمی تواند معیار تحلیلی صحیح جامعه باشد.
همانطور که در منابع ملاحظه می کنید، متوسط درآمد خانوار در 4 کشور اصلی هدف به شرح زیر است. (درآمد سایر کشورهای اروپای غربی هم با اندکی تفاوت در سطح میانگین همین اعداد می باشد)
آمریکا: ۴۵۰۰ دلار در ماه
انگلستان: ۱۷۰۰ پوند درماه
استرالیا: ۳۵۰۰ دلار در ماه
ایران: ۲ میلیون و 323 هزار تومان در ماه
 
خب کم کم شاید باور کنید که هندوانه را در انگلیس قاچ قاچ می فروشند و بسیاری میوه ها را دانه ای می خرند!!
این پست را جایی ذخیره کنید تا در آینده وقتی از سطح زندگی و رفاه در آمریکا و اروپا و استرالیا صحبت کردیم به راحتی بتوانید با ایران مقایسه کنید.

 جواب سوالات سطح درآمد و هزینه زندگی در آمریکا

1. این متوسط حقوق اعلامی شما در ایران از کجا آمده و چرا با درآمد ما و اطرافیان ما نمی سازد؟
جواب: ما در مورد ایران و آمریکا و سایر کشورها از منابع دسته اول رسمی خود آن کشورها استفاده کردیم و لینک هرکدام را هم بیان کردیم. ایران را هم از آخرین آمار سازمان آمار اعلام کردیم. 
نکته1: درآمدهای اعلام شده متوسط درآمد خانوار است نه یک نفر. هم در ایران و هم در آمریکا و بقیه کشورها. و منظور فقط حقوق ماهیانه نیست بلکه کلیه درآمدها اعم از عیدی و سنوات و یارانه و هدایا و هرآنچه یک شخص به دست می آورد را شامل می شود.
نکته2: آمارها در همه کشورها متوسط کل است نه پایین ترین درآمد. دقت بفرمایید دوستان آمریکا هم به ما اعتراض کردند که اینجا کسی حقوق 4500 دلار نمی گیرد و اصلا دروغ است. ما کلام دوستان را تایید می کنیم اما جدول زیر را می گذارم که ببینید حدود 40 درصد خانوارها در آمریکا درآمد زیر 3000 دلار دارند ولی چون تنها 3 درصد آنها درآمد بالای ماهی 100 هزار دلار (35 برابر) این متوسط به دست می آید.
البته چنین تفاوتی در ایران وجود ندارد (در روزهای آینده این نکته را دقیق توضیح می دهیم) ولی شما هم نباید با توجه حقوق دسته ای از جامعه سریع قضاوت کنید.
نکته3: حداقل در آمد ماهیانه برای تنها یک فرد (مجرد و نه متاهل) در ایران 890 هزار تومان نیست چرا؟ چون شما علاوه بر درآمد ماهیانه حقوق و سنوات آخر سال و یارانه و مزایای دیگر ماهیانه هم دارید که در نتیجه حداقل درآمد ماهیانه برای یک فرد حدود 1 میلیون و 100 هزار تومان در ماه می شود.
2. چرا درآمد ایران و آمریکا را با هزینه خرید میوه می سنجید؟چیزهای دیگری هم وجود دارد که در آنجا نسبت به حقوق ارزان تر هستند. مثل قیمت ماشین.
جواب: هدف از پست بالا این بود که یک بار برای همیشه شما درآمد یک خانوار را داشته باشید تا از این به بعد وقتی صحبت از هزینه های دیوانه کننده کشورهای دیگر شد عزیزان برای ما پیام نگذارند که اگر آنجا هزینه ها بالا است درآمدها هم بالا است. نه، شما هر کشور را با درآمد خودش مقایسه کنید. این طور به راحتی می توانید مقایسه کنید کدام کشور مردم رفاه بیشتری دارند.
بله کاملا روشن است ایران یکی از چند کشور محدود در تولید ماشین در جهان است و کشورهای مثلا عربی حوزه خلیج هنوز یک لاستیک ماشین را هم نمی توانند تولید کنند. خب ما وقتی رفتیم به سمت یکسری صنایع انحصاری در دنیا و آن را بومی کردیم کاملا بدیهی خواهد بود که قیمت تمام شده آن از نمونه چینی یا کره ای بالاتر خواهد شد. 
ما دراین باره بیشتر صحبت خواهیم کرد. ولی آنچه که در ایران اعجاب هر جهانگرد تازه را برمی انگیزد خودکفایی بسیار بالا در تولید مایحتاج زندگی و بسیار ی از خدمات و صنایع است به نحوی که شما می توانید یک ساختمان 6 طبقه طراز بین المللی در ایران بسازید بدون آنکه از صفر تا صد آن و دانش فنی آن را از خارج وارد کنید در حالیکه شما نه در استرالیا و نه در کانادا و نه در سوئد و نه انگلیس هرگز چنین چیزی ندارید.
البته کالاهای بسیار اندکی هستند مثل موبایل که آنجا نسبت به درآمد مردم ارزانتر می باشند، ولی اینها خرج دائمی زندگی نیست. و نکته ای هم که شیاد یادآوری آن خالی از لطف نباشد این است که در ابتدای زندگی مستقل در خانواده جدید، ایران مثل آمریکا نیست که شما هیچ کس را در کنار خودتان حس نکنید و زندگی در تنهایی مطلق را شروع کنید.
وجالب اینجاست: همانطور که می دانید بورس تعویض گوشی موبایل و به روز بودن آن در دست مردم و خرید و تعویض آن در ایران بسیار بیشتر از آمریکا است. دقت کنید!! (بیشتر درباره آن با شما سخن خواهیم گفت)

نسبت درآمد به جمعیت آمریکا:جدول درصد درآمد در جمعیت ۳۲۰ میلیونی آمریکا

۲۰ میلیون نفر ماهیانه زیر ۴۰۰ دلار
۱۳۴ میلیون نفر ماهیانه زیر ۲۰۰۰ دلار
و فقط ۲۰ میلیون نفرماهیانه بیش از۸۰۰۰ دلار

اتفاقی عجیب: اعتراض دکتر قاسمی از آمریکا

وقتی آمار درآمدی کشورهای مختلف را منتشر کردیم جناب آقای دکتر قاسمی (نفر اول سمت چپ در تصویر زیر در مطب خود در ایالت کانزاس آمریکا) پیامی برای ما فرستادند و ضمن انتقاد به ما که درآمد آمریکایی ها بسیار کمتر از عدد اعلامی ما است. دو نکته عجیب را فاش کردند:
۱. چرا تمام فیلم های منتشره از طوفان های آمریکا در شب یا از ارتفاع بالا فیلمبرداری شده؟
۲. چه اتفاقی برای ۲۰۰ هزار نفر که از طوفان وحشتناک آریزونا به استادیوم پناه آورده بودند افتاد؟
شاید در آینده بیشتر در این باره صحبت نماییم.
 
منابع:

1- usatoday
2- cityam
3- mattcowgill
4- alef

۲۰۲۵ اولین و تنها سایت تخصصی حقایق فیلتر شده جهان
راستی! برای دريافت مطالب جديد در کانال تلگرام خارج بدون فيلتر عضو شويد.
کانال ایتا ادمین در ایتا

 

برچسب ها

23 دیدگاه در "هزینه زندگی در آمریکا: قضاوت کنید زندگی در ایران راحتر است یا آمریکا ؟"

اطلاع از
avatar
صافی:   جدیدترین | قدیمی ترین | محبوب ترین
محمد
کاربر

با عرض سلام
بیشتر حرف های شما قانع کننده بود ولی باید میگفتید که با این درامد متوسط در هر کشور چقدر میشه پرتقال خرید!
اینو نگفتم که بگم ما پایین هستیم و اونا بالا اصلا اینطور نیست
اینو گفتم که موضوع جای بحث زیادی داره
مثل هزینه درمان در ایران و امریکا
که بیمه ای که ما داریم ازش استفاده میکنیم رو تقریبا میشه گفت هیچ جای دنیا وجود نداره

سطح تحصیلات
لیسانس
ابراهیم
کاربر

چرا همه اطلاعات را نمی دهید؟ در آمریکا هزینه اجاره یک واحد آپارتمان 75 متری یک خوابه حدود 400 الی 1000 دلار است (می توانید از سایتهای اجراه مسکن بررسی کنید.) یک کیلو مرغ 2 دلار یک لیتر شیر 1 دلارو و 25 سنت و… به عبارتی وقتی شما حدود 20% از کل درآمد خود را صرف اجاره مسکن می کنید در ایران سهم اجاره مسکن بیش از 70% از کل حقوق یک سرپرست خانوار است. به عنوان مثال با حقوق ماهی 2000 دلار می توانید یک تن در ماه مرغ بخرید ولی در ایران با حقوق 2 میلیون تومانی می توانید حدود 200 کیلو مرغ بخرید (البته مثال مرغ فقط برای مقایسه بود.) وقتی هزینه های زندگی نسبت به درآمد کمتر از ایران باشد، باید در سطح بالاتری از رفا باشید. یافتن پرتقال پوست کنده برای درج قیمت مانند جستن جرجیس از بین 124000 پیامبر است.
لطفا عوام فریبی نکنید.

سطح تحصیلات
فوق لیسانس
سردبیر
مدیریت

وقتی اجاره شد 1000 دلار یعنی افرادی که پایه حقوق می گیرند باید برای بقیه زندگی خود مقوای کارتن را میل کنند تا زنده بمانند. واقعا درست نیست به جای اطلاعات مستند سریع بخواهید قضاوت کنید. ما درباره هزینه ها دقیق و مستند به ترتیب در کانال و اینستاگرام صحبت کرده ایم و بازهم ادامه خواهیم داد و در مجموع خواهید دید که دربسیاری از هزینه هایی که اصلا در ایران صفر است جیب آمریکایی ها انچنان خالی می شود که مثل معلم هایی که بالاخره نشریه تایم مجبور شد خبرشان را بزند؛ شما با معلم هایی طرف هستید که با 20 سال سابقه باید برای ادامه حیات خود پلاسمای خون خود را هم بفروشد.

آمریکا را باید از یک آمریکایی بشناسید سعی کنیم کاسه داغ تر از آش نشویم. وضعیت فجیع تر از این است که یک ایرانی بخواهد دفاعی از آن بکند.

روکا
کاربر

بازم به وضعیت فجیع ایران نمیرسه اینجا پای حقوق بسیاری از کارمندان زیر خط فقره

Ali
کاربر
چرا خودتون رو اذیت میکنید؟ به این سایت مراجعه کنید تا بتونید میانگین هزینه زندگی، درآمد و قدرت خرید شهروندان کشورهارو مقایسه کنید. https://www.worlddata.info/cost-of-living.php میانگین هزینه زندگی و قدرت خرید در ایالات متحده 100 در نظر گرفته شده و مقادیر بقیه کشورها نسبت به آمریکا درج شده. مثالی که خود سایت برای فهم نسبت ها زده: به طور مثال هزینه زندگی در لاکزمبرگ 110ـه پس اجناس در این کشور به طور میانگین 10درصد گرونتر از اجناس ایالات متحده ان. ولی میانگین درآمد در این کشور 5855 دلاره که 21درصد از میانگین درآمد در ایالات متحده ( 4856 دلار) بیشتره. یعنی شهروندان لاکزمبرگ میتونن اجناس بیشتری نسبت به شهروندان ایالات متحده تهیه کنند. این یعنی قدرت خرید در لاکزمبرگ 1.1 برابر بیشتر از شهروندان ایالات متحدست (مقدار قدرت خرید=110) البته که حقایق دیگه ای ممکنه این نسبت ها رو از واقعیت دور کنه مثل مثال تداخل درآمد بسیار بالای 1درصد از… بیشتر »
سردبیر
مدیریت

سلام ممنون

متن را خوب شروع کردید و داشتید دقیق می شدید و متوجه هم شدید که آن آمار متوسط درآمدها عدد بسیار خنده داری است در اروپا و آمریکا ولی بعد ظاهرا نخواستید منطقی جلو بروید و سریع زدید به …

مسلما تعداد فقرا در ایران بیشتر از آمریکا نیست و قطعا مردم آمریکا در طول زندگی شان بیش از یک ایرانی اجناس یا خدمات جمع آوری نخواهند کرد و این واقعیت را هر آمریکایی (نه هر ایرانی مقیم آمریکا ) می داند. اگر غیر از این بود یک معلم با 20 سال سابقه تدریس در آمریکا مجبور نبود پلاسمای خون خود را بفروشد. (گزارش مبسوط مجله تایم در اینستاگرام آمده)

مطالب دقیق تر و جامع تر را در کانال ایتا و پیج اینستاگرام با آدرس زیر آورده ایم و در سایت هم خواهیم گذاشت با حوصله دنبال کنید تا دقیق بتوانید قضاوت کنید.

@kharej2025

حسین
کاربر

بله بله دقیقا راست میگین شما.شمایی که میگین میوه را در امریکا قاچ قاچ میفروشن بگین تو امریکا و اروپا درمان رایگان است. سطح رفاه اونجا چگونه هست و در ایران چگونه هست؟’گرون ترین گوشی تو امریکا مدل x ifonهزار دلار است یعنی تقریبا یک چهارم حقوق ماهیانه در حالی که همون گوشی تو ایران18 ملیون هست یعنی حقوق 18 ماه یه کارگر.کرایه مدل بالاترین ماشین ها ماهی 200 دلار هست یا اگر بخواهیم بbmw x6بخریم در امریکا 60 هزار دلار هست یعنی حقوق 15 ماه یک نفر.همان ماشین در ایران یک ملیارد و پانصد ملیون تومان هست یعنی حقوق 1500 ماه یعنی اگه هیچ خرجی هم نداشته باشه 125 سال که کار کنه میتونه اون ماشین رو بخره حالا پرتقال پوسکنده هنوزم گران هسن؟

سردبیر
مدیریت
سلام ممنون از وقتی که گذاشتید.در آمریکا درمان رایگان نیست. وضعیت درمان و بیمه در آنجا فاجعه است. بسیاری از افرادی که می توانند برای درمان به آمریکای لاتین می روند که در مستند بیمه مایکل مور هم آمده بسیاری از ایرانی ها اگر بتوانند به ایران می آیند. به نظرم خیلی بهتر بود برای اینکه معلوم نشود اطلاعی از خارج ندارید بیشتر همان گوشی آیفون را چیزهایی از این قبیل را مثال می زدید تا باعث پایین آمدن اعتبارتان نشود. هر آمریکایی خیلی راحت درک می کند که رفاه زندگی در ایران بیشتر از آمریکا است مطالب ما کاملا مستند است و درباره هزینه ها بیشتر در کانال و اینستاگرام صحبت کرده ایم. بله کالاهای وارداتی مصرفی در ایران گران تر هستند که طبیعی است ولی جالب است که بدانید آنقدر که در ایران گوشی آپدیت می کنند مردم هرگز در آمریکا نمی کنند چون ندارند که بکنند آنقدر… بیشتر »
Reza
کاربر

من از دانشجو های مقیم آمریکا شنیدم که با بیمه دانشجویی شون تا 2000 دلار با خود فرد بود بعد از اون بیمه پرداخت میکنه

پویا اردشیری
کاربر

سلام . من یکی از کسانی بودم که به عشق رویای آمریکایی با سختی زیاد وارد آمریکا شدم . اما دقیقا از همون فرودگاه فهمیدم که این کشور اونی نیست که من در رویاهای خودم فکر میکردم . اینجا به مراتب زندگی از تهران سخت تر هست . الان دو سال هست که اینجا هستم و کارم به دست فروشی کشیده . آرزو دارم برگردم ولی شرم از خانواده …

سطح تحصیلات
دیپلم
سردبیر
مدیریت

حتما با ادمین در ایتا یا اینستاگرام همراه باشید شاید بتوانیم تجربیات مستند شما را برای بقیه دوستان هم منتشر سازیم تا بیشتر به منطقی شدن و متعادل شدن زندگی دوستان تان کمک کرده باشید

saman
کاربر

حد اقل توی امریکا هر روز خبر یه اختلاس نمیشنوی و اقازاده هاشون پز پولای خودتو به خودت نمیدن . حداقل اعصابت راحته ناظم و معلم قران به بچه ات تجاوز نمیکنن اگرم بکنن به اسم دین و علی و حسین و مهدی نمیکنن

سطح تحصیلات
فوق لیسانس
bahman
کاربر

مگه شما از اونجا خبر داری که چخبره؟از کجا میدونی اونجا اختلاس نیست؟ بعدشم حداقلش اینجا کسی اسلحه همراش نیس تو خیابون با دو تا بحث بکشه رو مخت ولی اونجا برو ببین چخبره
من پیشنهاد میکنم هر کی فکر میکنه امریکا بهشت زمینه یه سری بزنه تا قانون جنگلو یاد بگیره

سردبیر
مدیریت
عزیزم اینکه در آمریکا بینهایت بیش از سایر کشورها مسوولین دزدی می کنند امری است که فقط لازم است چند سال با یک آمریکایی زندگی کنید. اینکه رسانه های بزرگ آنها افشا نمی کنند روشن است چون مثل ایران همه چیز را همه کس هر روز آزاد نمی گوید. پول داری و پز دادن هم که فقط لازم است کمی درباره جنبش وال استریت و کلیپی که هاروارد درست کرد از تقسیم ثروت در آمریکا بخوانید. ما قبلا در کانال زدیم باز هم می زنیم. اما معلم قران اولا این یک اتهام بود که هرگز کسی آن را اثبات نکرد و فقط شب تا صبح ملت را بی اطلاع تصور کردند و مرتب آن را تکرار کردند. ثانیا صبر کنید تا درباره وضعیت مدارس و دانشگاه های آمریکا بنویسیم آن وقت شاید دیگر از کامنت ها صرفنظر کنید. خیلی مهم است که اول اطلاعات مان کامل شود بعد قضاوت کنیم.… بیشتر »
علی
کاربر

همون 4500 دلار درامد امریکا مساویست با 50 میلیون تومان ایران البته بهتر بگیم 500.000.000 ریال

سطح تحصیلات
لیسانس
bahman
کاربر

خب میخواستیم یه ادم درست بزاریم واسه ریاست جمهوری تا دلار رو همون 3 یا 4 تومن بمونه ما خودمون باعث این اوضاع اقتصادی هستیم بعدشم با اجازتون در حال حاضر امریکا بده کار ترین کشور دنیاس و فقط داره با کاغذ خالی سر دنیا رو کلاه میزاره امریکا ی مشت صهیونیست جهانخوار میگردوننش که مردم خود امریکا هم رحم نمیکنن

سردبیر
مدیریت

حالا مساوی صد برابر آن هم باشد چه اهمیتی دارد؟؟؟ کمی با دقت متن را بخوانید تا متوجه شوید که درآمدهای هر کشور را با هزینه های هر کشور مقایسه می کنند ما در پست های زیادی در همین کانال و سایت نشان دادیم که مجموعا در ایران از این جهت مردم راحت تر هستند

رضا
کاربر

اصلا همه حرف های شما صحیح ….چی تو ایران ارزون هست که من برم سراغ اون…حتی پول یه قبر هم نمیشه جمع کرد اینقدر گرونه.

سطح تحصیلات
لیسانس
سردبیر
مدیریت

اینکه در ایران مشکلات هست یک داستان است که ما منکر آن نشدیم ولی کار تخصصی ما مقایسه ایران با خارج است. در خارج هم مطمئن باشید شما پول خرید قبر در جای مناسب و عالی را نخواهید داشت فقط لازم است فیلم Manchester by the Sea (منچستر کنار دریا) برنده اسکار بهترین بازیگر مرد 2017 را ببینید. در مورد هزینه ها زیاد صحبت کرده ایم و بازهم صحبت خواهیم کرد. موفق باشید

FaraZ
کاربر

چقدر شيك و چقدر بدون عذاب وجدان دروغ مي نويسيد

سطح تحصیلات
لیسانس
دادا
کاربر

بیداری جرات میخواد دوست عزیز

سردبیر
مدیریت

سلام عزیزم خسته نباشید
به نظرم به جای توهین و برچسب زدن بهتر است منابع را مطالعه بفرمایید و هر جایش که ایراد داشت بفرمایید تا اصلاح کنیم. ولی اگر دیدید همه چیز طبق منابع مستند ارائه شده است تلاش کنید راهی برای شنیدن واقعیت ها برای خود باز کنید راهی که شاید باعث گردد خیلی از فکرهای گذشته را تغییر دهید.

dia
کاربر

من تا قبل اومدن به آمریکا این حرفارو باور نمیکردم. اما متاسفانه حق با شماست اینجا هم مشکلات خاص خودشو داره و گرونه. بیمه به هیچ عنوان مناسب نیست و هزینه درمانی بینهایت گرونه

wpDiscuz

سبد خرید شما

تمام دسته بندی ها